Meniu Închide

Fântânile Sudului – Traseul-circuit cultural performativ

Asociația Omnia Photo implică direct locuitorii comunei ca agenți „povestitori culturali” ai propriului patrimoniu material și imaterial, traseul cultural performativ propunându-și să aducă beneficii culturale și socio-economice la nivelul comunității sursă.

În luna iunie 2021, echipa a testat traseul-circuit cultural performativ la Bobicești împreună cu povestitorii locali și 15 persoane. A înregistrat obiceiuri legate de fântâni, povești locale, gesturi performative.

Traseul performativ va fi accesibil tuturor celor interesați atât online cât și fizic, fiind performat online, prin intermediul înregistrărilor efectuate, dar și „în direct” cu ocazia zilelor deschise ale „Fântânilor Sudului” care vor avea loc în vara acestui an, în perioada 14-15 august 2021.